МВФ повиши прогнозата си за растежа на българската икономика

Международният валутен фонд (МВФ) повиши прогнозата си за растежа на българската икономика за тази година спрямо очакванията си от април. Това сочи най-новият доклад на Фонда.

В най-новата си макропрогноза МВФ залага на средногодишна инфлация в България от 8.5% тази година и 3% през 2024. Очакванията са ревизирани съответно с 1 и 0.8 пункта нагоре спрямо предходната прогноза отпреди половин година, макар да остава тенденцията ръстът на цените постепенно да се забавя. Високата инфлация в глобален мащаб също не е победена и МВФ повишава очакванията си за нея на 6.9% през 2023 и 5.8% през 2024.

В същото време прогнозата на МВФ за ръста на българската икономика за тази година леко се подобрява и сега е 1.7% – с 0.3 пункта нагоре от април.

Глобалното възстановяване от пандемията от COVID-19 и войната в Украйна остава бавно и неравномерно. Повечето икономики все още не успяват да достигнат нивата, прогнозирани преди пандемията, а пропастта между регионите се разтваря.

САЩ се представят най-добре сред водещите икономики, като тази година се очаква БВП на страната да надхвърли предпандемичната си тенденция.

Еврозоната също се възстановява, но по-слабо и остава под нивата, прогнозирани преди ковид, основно заради негативните ефекти от войната и преживения шок в цените на енергията.

МВФ очаква глобалният растеж да се забави от 3.5% през 2022 до 3% през 2023 и 2.9% през 2024. Прогнозата на фонда е растежът да се движи около 3.1% в средносрочен план, което представлява най-слабата перспектива от десетилетия. Дългосрочните последици от пандемията и войната, нарастващата геополитическа фрагментация и високите лихви са основните фактори, които ограничават растежа. В тази посока действат още оттеглянето на фискалната подкрепа на правителствата на фона на високите държавни дългове, както и екстремните метеорологични условия.

Добрата новина е, че според МВФ светът все пак остава устойчив на множеството шокове и ще избегне рецесия. Така основният сценарий засега е за „меко приземяване“.

източник

Scroll to Top