Кабинетът увеличи линията на бедност с над 20%

Новата линия на бедност в България за 2025 г. ще бъде 638 лв., реши правителството в петък. Така стойността на показателя се покачва със 112 лв., или 21.3 на сто спрямо сегашното ѝ ниво от 526 лв.

Повишението е внушително, ако се сравни с одобреното увеличение с 22 лв., или едва 4% за тази година спрямо 2023 г.

Линията на бедност е важна при определянето на достъпа до социални помощи.

Новият размер на линията на бедност ще окаже благоприятно въздействие върху уязвимите и най-нискодоходните групи от населението. С увеличаването ѝ ще нараснат обвързаните с нейната стойност социални помощи и финансова подкрепа", посочват от социалното министерство.

Повишаването на индикатора ще увеличи броя на хората и семействата, получаващи социални помощи.

Очаква се през 2025 г. техният брой да достигне близо 58 000, което е с около 5% повече спрямо 2024 г. Ще се увеличи и обхватът на помощите за отопление. Прогнозата е, че над 358 000 хора и семейства ще имат право на такава подкрепа през отоплителния сезон 2025/2026 г.", коментират от ресорното ведомство.

Припомняме, че по-рано този месец бе свикана среща на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) именно във връзка с определянето размера на линията на бедност. На нея работодателите подкрепиха предложеното (и сега прието) увеличение, докато от синдикалните организации поискаха промяна в използваната методология.

Настоящият подход за изчисление бе въведен през 2019 г., който тогава замени въведена преди почти 15 години методология.

Реално новият подход уеднакви линията на бедност, ползвана от социалното министерство, с методологията на изследването на европейската статистическа служба Евростат EU-SILC. Големият проблем обаче е, че изчисленията на база EU-SILC идват с много голямо закъснение и използват доходна структура отпреди години, която не отразява инфлацията.

Затова по време на т. нар. „тристранка“ от КНСБ поискаха линията на бедност да е 667 лв. „Продължаваме да настояваме, че методиката за определяне линията на бедност трябва да се прецизира и да има целево разработена потребителска кошница, така че да сме сигурни, че с тези политики изваждаме хората от бедността дори и с малко“, каза тогава Пламен Димитров от КНСБ.

източник